RSS

Kościół w Aleksandrowicach w Bielsku-Białej

Z pierwszej


Temat: 11 listopada
Czuwaj!

Jutro o godzinie 13:20 spotykamy się przed Kościołem p.w.św. Maksymiliana Kolbego (w Aleksandrowicach) na uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Przyjdźcie w pełnym umundurowaniu i nieprzemakalnym okryciu wierzchnim. Po mszy w intencji ojczyzny, która będzie pierwszą częścią uroczystości nastąpi przejście z pochodniami na cmentarz Wojska polskiego przy ulicy Saperów. Zwieńczeniem uroczystości będzie Apel poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18 batalionu desantowo-szturmowego Wojska Polskiego z Bielska-Białej oraz złożenie wiązanek kwiatów. Proszę o niezawodne przybycie, gdyż potrzebujemy kilku kumatych osób:(to są rzeczy do podziału z innymi drużynami)
-3 osoby do pocztu sztandarowego (sztandar hufca)
-2 osoby do obstawy sztandaru AK
-20 osób do niesienia pochodni
-3 osoby do składania wiązanki kwiatów
-3 osoby do składania zniczy
-3 osoby na wartę honorową przy pomnikach na cmentarzu Wojska Polskiego
Proszę się zastanowić kto się czego z w.w. rzeczy podejmuje.

Czas: 13:20
Miejsce: przed Kościołem p.w.św. Maksymiliana Kolbego (w Aleksandrowicach)
Co zabrać: pełne umundurowanie, coś przeciwdeszczowego
Kiedy koniec: o 15:30 rozpoczyna się Apel Poległych, więc wszystko zależy od tego ile potrwa.
Źródło: ixbdh.yoyo.pl/viewtopic.php?t=92



Temat: Pamięci Ś.P. Zmarłych Organistów.
28 sierpnia 1988r. Chór KANTATA z Parafii Św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach uczestniczył w Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio z Kościoła Św. Krzyża w Warszawie, a ja jako "osesek" śpiewałem wtedy Kyrie (Pawlaka) i werset Alleluja (byłem jeszcze przed mutacją)
Organistą i dyrygentem chóru był Ś.P. Stefan Prochownik - w czerwcu minął rok od Jego śmierci.

W rocznicę śmierci Pana Stefana Prochownika zamówiłem Mszę Św. w Jego intencji.
4 czerwca 2007r.(poniedziałek) o 18:00 w kościele Św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Podczas Mszy św. - na której grałem - zostały wykonane te same utwory co w Warszawie ale teraz przez mój Chór „INWENCJA” pod moją dyrekcją czyli Adama Utmańczyka.
Przez wiele lat byłem psałterzystą w tej parafii.

Zaśpiewaliśmy:
- Ach mój niebieski Panie - Wacław z Szamotuł
- Kryste dniu naszej światłości - Wacław z Szamotuł
- Pange lingua - G.P. de Palestrina
- Haec dies - Rud Zumsteeg

Chór wykonał również LACRIMOSA z Mszy Requiem W.A. Mozarta.
Na organach akompaniował Pan Andrzej Szweda.

Ś.P. Pan Stefan Prochownik był przez wiele lat organistą tej parafii i "zaszczepił" we mnie miłość do muzyki.
Chciałem złożyć Mu hołd i podziękowaniew pierwszą rocznicę jego śmierci.

P.S.
Piszę dopiero teraz ponieważ ciężko u mnie z czasem a i jakoś mi to "uciekło" , a Paweł Seligman - po wczorajszym spotkaniu - nakłonił mnie do podzielenia się tym wydarzeniem z Wami.
Źródło: organy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=2426


Temat: XII Festiwal Kompozytorów Polskich 4-6.X Bielsko-Biała
W Bielsku-Białej już po raz dwunasty odbędzie się Festiwal Kompozytorów Polskich pod patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego. Jego obecna edycja została poświęcona twórczości Jana Krenza.
Program festiwalu:

4 października, czwartek, godz. 18.00
Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach

Koncert Inauguracyjny - Rok Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski
Maski op.34, cz.II
I koncert skrzypcowy op. 35
III symfonia "Pieśń o nocy" op. 27

Akiko Suwanai - skrzypce (Japonia)
Iwona Hossa - sopran
Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Jerzy Maksymiuk - dyrygent

5 października, piątek, godz. 8.00
Sala Bielskiego Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27

Koncert dla dzieci i młodzieży:

Karol Szymanowski Etiuda b-moll op. 4 nr 3 na fortepian
Ludomir Różycki Sonata op.10 na wiolonczelę i fortepian
Ludomir Różycki Nokturn fis-moll
Karol Szymanowski Preludium op.1 nr 1

Urszula Mizia-wiolonczela
Michał Korzistka-fortepian

Mieczysław Karłowicz
Zasmuconej
Pamiętam ciche, jasne dni
Z nową wiosną

Bogdan Desoń-tenor
Agata Adamczyk-fortepian

Karol Szymanowski
Romans D-dur op.23
Źródło Aretuzy z cyklu mity op.30

Adam Wagner-skrzypce
Agata Adamczyk-fortepian

Karol Szymanowski
Pieśni kurpiowskie op.58

Barbara Bałda-sopran
Agata Adamczyk-fortepian

5 października, piątek, godz. 11

Koncert dla młodzieży

Karol Szymanowski Etiuda b-moll op.4 nr 3

Mikołaj Górecki Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę

Jan Krenz Rapsodia na orkiestrę smyczkową

Kaja Danczowska-skrzypce
Bielska Orkiestra Kameralna
Mirosław Jacek Błaszczyk-dyrygent

5 października, piątek, godz. 18.00
Kawiarnia Bielskiego Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27

Salon muzyczny-Jan Krenz i jego goście

Jan Krenz
Impromptu na wiolonczelę i solo
Sonatina na dwoje skrzypiec
Musica da camera na kwartet smyczkowy

Kwartet Śląski:
Marcin Markowicz-I skrzypce
Arkadiusz Kubica-II skrzypce
Łukasz Szymicki-altówka
Piotr Janosik-wiolonczela

6 października, sobota, godz. 18.00
Sala Bielskiego Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27

Koncert finałowy

Karol Szymanowski Etiuda b-moll op.4 nr 3

Jan Krenz I Symfonia

Sergiusz Rachmaninow II Symfonia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Jan Krenz-dyrygent

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie http://www.bck.bielsko.pl/docs/f_festiw.htm

Niestety nie wiem nic o cenach biletów ponieważ na powyżej podanej stronie ich nie ma. Ale na pewno zainteresowani mogą uzyskać wszelkie informacje w Bielskim Centrum Kultury, gdzie będą się odbywały koncerty:
Bielskie Centrum Kultury
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. (+48 33) 828 16 45
Źródło: chor.fora.pl/a/a,987.html


Temat: Katechezy Parafialne
Składają się z 4 spotkań po 2 godziny (2 wykłady). Może w nich uczestniczyć najwyżej 15 par, przed rozpoczęciem należy się zapisać.

Odbywają się w następujących miejscach:
W Bielsku-Białej
Przez cały rok:
przy kościele NSPJ (przy dworcu)
- I, II, III, IV czwartek miesiąca, godz. 19.00 w kawiarence "Pod Pasterzami" z tyłu kościoła,
zapisy: tel. 033 819 06 83, poniedziałek i środa w godz. 15.00 - 17.00; wtorek i czwartek w godz. 8.30 - 10.30

przy kościele Opatrzności Bożej
- I, II, III, IV niedziela miesiąca, godz. 14.30
zapisy: tel. 033 814 45 07, poniedziałek-sobota w godz. 9.00 - 12.00, środa i piątek w godz. 15.00 - 18.00

przy kościele Chrystusa Króla (Leszczyny)
- I, II, III, IV niedziela miesiąca, g. 13.30
zapisy: tel. 033 814 32 68, od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 9.00
dodatkowo w poniedziałki i środy w godz. 13.00 - 20.00.


Kilka razy w roku:
przy kościele Najśw. Marii Panny Królowej Polski
- I, II, III, IV niedziela miesiąca, godz. 13.30 oprócz lipca i sierpnia
informacje: tel. 033 815 92 73, po godz. 20:00

przy kościele św. Maksymiliana Kolbe (Aleksandrowice)
- I, II, III, IV piatek miesiąca, godz. 18.00 oprócz sierpnia, informacje: tel. 033 812 37 03

przy kościele Św. Stanisława BM (Stare Bielsko)
informacja i zapisy: tel. 033 815 15 60;

przy kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka (os. Karpackie)
informacja i zapisy po godz. 16:30 w kancelarii parafialnej: tel. 033 816 69 33;

przy kościele Św. Andrzeja Boboli (k/Szpitala Wojewódzkiego)
kursy odbywają się w 4 kolejne środy w godz. 19:00-21:00:, odbywają się w lutym, marcu, maju i wrześniu
informacja i zapisy: tel. 033 496 67 93; 664 496 588.

Poza Bielskiem-Białą
Andrychów
przy kościele św. Macieja I, II, III, IV niedzielę stycznia, marca, czerwca, września, listopada - godz. 15.00 w Domu Katechetycznym

Bystra Krakowska
przy kościele Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa I, II, III, IV niedzielę lutego, czerwca, października - godz. 15:00

Cieszyn
przy kościele św. Elżbiety - informacja i zapisy w parafii
przy kościele św. Marii Magdaleny - informacja i zapisy w parafii

Cięcina
przy kościele św. Katarzyny - I, II, III, IV niedzielę: lutego, września - godz. 15:00

Czechowice - Dziedzice
przy kościele św. Andrzeja Boboli - informacja i zapisy w parafii
przy kościele św. Józefa - informacja i zapisy w parafii

Istebna
przy kościele Dobrego Pasterza - informacja i zapisy w parafii

Jeleśnia
przy kościele św. Wojciecha - informacja i zapisy w parafii

Kęty
przy kościele św. Katarzyny i Małgorzaty - I, II, III, IV środę: lutego, kwietnia, czerwca, września, listopada, w godz. 16:30-18:00,

Koniaków
przy kościele św. Bartłomieja - informacja i zapisy: tel. 033 855 64 21

Kończyce
przy kościele Narodzenia NMP - informacja i zapisy w parafii

Milówka
przy kościele Wniebowzięcia NMP - informacja i zapisy w parafii

Ochaby
przy kościele św. Marcina - informacja i zapisy: tel. 033 853 38 15

Oświęcim
przy kościele Wniebowzięcia NMP - Kursy prowadzone przez cały rok: I, II, III, IV wtorek m-ca, godz. 17.00 (oprócz lipca i sierpnia)
przy kościele MP Wspomożenia Wiernych - Kursy prowadzone przez cały rok: I, II, III, IV poniedziałek m-ca, godz. 17.00

Pisarzowice
przy kościele św. Marcina - I, II, III, IV niedzielę maja i listopada w godz. 15:00-17:00

Rudzica
przy kościele narodzenia św. Jana Chrzciciela - informacja i zapisy w parafii

Strumień
przy kościele św. Barbary - informacja i zapisy w parafii

Wilamowice
przy kościele Przenajświętszej Trójcy - informacja i zapisy w parafii

Zebrzydowice
przy kościele Wniebowzięcia NMP - informacja i zapisy w parafii

Żywiec
przy kościele Narodzenia NMP - w cztery kolejne niedziele wg grafiku podanego w parafii o godz. 14:00 w auli Domu Katolickiego
przy kościele św. Floriana - informacja i zapisy w parafii
Źródło: weselebielsko.fora.pl/a/a,173.html